بند سینه کوله پشتی و نکاتی که باید بدانید

بند سینه کوله پشتی و نکاتی که باید بدانید

بند سینه کوله پشتی و نکاتی که باید بدانید

سینه بند یا تسمه جناغ سینه یکی از ویژگی های اکثر کوله پشتی های کوهنوردی می باشد که استفاده از آن به دلایلی می تواند به کوله کشی شما کمک کرده و در نتیجه کیفیت صعود و سلامت بدنی را افزایش دهد. در این مقاله به بررسی فواید استفاده از سینه بند، روش استفاده و اشتباهات رایج در این رابطه پرداخته ایم.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

بند سینه یا کش سینه در کوله پشتی چیست؟

به سادگی بند سینه یک کش دارای سگک اتصال است که دو بند شانه کوله پشتی را به همدیگر متصل می نماید.

یک کوله پشتی با بند سینه پشتیبانی بیشتری را برای کوله‌ پشتی فراهم می‌کند. طرح های مختلفی وجود دارد، اما اساساً از یک کمربند یا بند ساخته شده است که هنگام حمل کوله پشتی می پوشید و پس از انداختن کوله به همدیگر متصل می نمایید. برخی از کوله پشتی ها دارای بند هستند و برخی دیگر این ویژگی را ندارند اما اکثر کوله پشتی های کوهنوردی این قابلیت را دارند که یک تسمه سینه روی آن سوار کنید. بعضی از انواع سینه بند در ناحیه سگک دارای یک سوت نیز می باشند که در مواقع اضطراری به طور مثال دید کم می توان برای پیدا کردن دیگران از آن استفاده کرد.

سینه بند کوله پشتی

چرا باید از سینه بند کوله پشتی استفاده کنیم؟

دلیل اصلی استفاده از سینه بند در کوله پشتی ایجاد حمایت بیشتر از کل بدن است. به طور کلی در زمان کوله کشی طولانی فشار زیادی به شانه شما وارد می شود. با استفاده از سینه بند می توانید این فشار را کاهش دهید و تقسیم بار بهتری ایجاد نمایید.

بعضی از کسانی که تازه وارد کوهنوردی می شوند فکر می کنند که توانایی کافی برای حمل کوله های سنگین دارند اما حمل مداوم یک کوله پشتی سنگین به راحتی حتی کهنه کارترین کوهنوردان را هم از پا در میاورید.

یکی دیگر از فواید استفاده از سینه بند کوله پشتی تقسم بار بهتر است. اینجا جاییست که درس فیزیکی که در دبیرستان خوانید به دردتان می خورد. به سادگی استفاده از سینه بند باعث افزایش سطح مقطع فشار کوله روی بدن می شود. این مساوی با فشار نقطه ای کمتر است که باعث کاهش فشار روی شانه ها و کتف می گردد.

 

یکی از عوارض فشارهای نقطه ای ایجاد نقاط ماشه است که می تواند با گرفتگی عضلات و درد و محدودیت حرکتی همراه باشد.

نحوه استفاده از بند سینه

بستن بند سینه یکی از مراحل صحیح انداختن کوله است. مراحل بستن سینه بند به شکل زیر خواهد بود:

بند سینه را در ارتفاعی قرار دهید که احساس راحتی روی سینه داشته باشید. ارتفاع بستن تقریبا ۳ سانتیمتر زیر استخوان ترقوه است.

سپس سگک را متصل کرده و به اندازه ای سفت کنید که تسمه های شانه در جای خود قرار بگیرند. دست های شما باید بتوانند آزادانه و بدون محدودیت حرکت کنند.

سینه بند کوله پشتی
به ارتفاع بستن سینه بند دقت کنید

اشتباهات رایج در استفاده از سینه بند کوله پشتی

سفت بستن بیش از حد

سفت بودن بند باعث کاهش آزادی حرکتی دست ها می شود و همچنین باعث می گردد بندهای شانه به گردن شما نزدیک شود. این موضوع می تواند به طور بالقوه حرکت یا تنفس شما را تحت تاثیر منفی قرار دهد. البته برخی از انواع سینه بند در قسمت میانی خود دارای کش هستند که به دلیل انعطاف پذیری بیشتر در حین حرکت این مشکل را به صورت اتوماتیک برطرف می کنند.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

بالا بستن بیش از حد سینه بند

بالا بستن بیش از حد سینه بند می تواند باعث تاثیر روی تنفس شود. (به دلیل قرار گرفتن روی گردن) در زمان بستن سینه بند مطمئن شوید که ارتفاع سینه بند به طور تقریبی روی جناغ سینه باشد نه روی گردن.

سوالات متداول

آیا استفاده از کش سینه کوله پشتی باعث تنگی نفس می شود؟

خیر، روش غلط استفاده از سینه بند ممکن است به دلیل فشار آوردن بند شانه به گردن یا نزدیک بودن سینه بند به گردن باعث نفس تنگی شود.

مهمترین فواید استفاده از سینه بند کوله پشتی چیست؟

هدف اصلی طراحی و تعبیه سینه بند یا جناغ بند کوله پشتی تقسیم بار بهتر است که باعث می شود فشار کمتری به شانه های شما وارد شود. سطح فشار بیشتر مساویست با فشار نقطه ای کمتر