چگونه عمر باتری گوشی خود را در کوهنوردی و طبیعت افزایش دهیم؟

چگونه عمر باتری گوشی خود را در کوهنوردی و طبیعت افزایش دهیم؟

یکی از نگرانی ها در طبیعت، کوهنوردی و کمپینگ به خصوص در برنامه های چند روزه خاموش شدن گوشی موبایل است. به دلیل تاثیر سرما در ارتفاعات این نگرانی بیشتر هم می شود. با این حال، کمی دانش و برخی تغییرات جزیی می تواند به شما کمک کند تا عمر باتری گوشی خود را مقدار زیادی افزایش دهید.

اگر تمام اقدامات زیر را اتخاذ کنید، باید بتوانید زمان بین شارژ را از ساعت به روز افزایش دهید.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

چند شرط در نهایت مدت زمان شارژ باتری به میزان استفاده شما از گوشی بستگی دارد. حتی اگر اقدامات دیگری را انجام دهید، اگر به پخش فیلم‌های ۴k در حین پیام‌رسانی به دوستان خود و بررسی مداوم موقعیت GPS خود ادامه دهید. باتری شما به سرعت تمام می‌شود.

هشدار دیگر: دنیا تولیدکنندگان تلفن، نسخه‌های نرم‌افزاری و سفارشی‌سازی برندهای مختلفی دارد. توصیف دقیق جزئیات برای هر یک غیرممکن است. این مقاله به اقدامات فردی می‌پردازد که باید در همه تلفن‌ها امکان‌پذیر باشد – اگرچه برخی مدل ها ممکن است برای یافتن مکان تنظیم دقیق به کمی بررسی توسط شما نیاز داشته باشند.

سرما را در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید که گوشی شما و باتری آن در شرایط سرد بسیار متفاوت عمل می کنند و در باد شدید یا دمای بسیار پایین ممکن است. برای حفظ شارژ برای مدت طولانی دشوار باشد. یکی از راهکارهای پایه این است که گوشی خود را نزدیک بدنتان نگه دارید – یک جیب داخلی بهترین عملکرد را دارد. هنگام کمپینگ، مطمئن شوید که تلفن در کیسه خواب شما باشد، نه اینکه در جیب چادر یخ بزند.

یک نکته در مورد خاموش کردن گوشی

یک تصور غلط رایج این است که خاموش کردن تلفن بهترین راه برای صرفه جویی در باتری است. البته اگر گوشی را برای مدت طولانی خاموش نگه دارید راهکار خوبی خواهد بود. اما در صورت خاموش روشن کردن چندباره، روشن کردن مجدد گوشی باعث مصرف باطری برای راه اندازی مجدد می شود که این مقدار در برخی مدل ها حتی تا ۱۰% شارژ شما را می بلعد. برخی مدل های جدیدتر ۲% برای راه اندازی مصرف می کنند اما به طور کلی این مورد را در نظر داشته باشید.

حالت پرواز Flight mode

برای جلوگیری از خاموش و روشن کردن چندباره گوشی آنرا در حالت پرواز قرار دهید. فلایت مود یا حالت پرواز تمام کانالهای داده و صدا را قطع و جی پی اس و وای فای شما را قطع می کند، اما به شما امکان می دهد از گوشی به روش های دیگری استفاده کنید.

با این حال بیشتر تلفن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در حالت پرواز، GPS را دوباره روشن کنید، و به شما امکان می‌دهد از تلفن خود برای ناوبری استفاده کنید، اما بدون نیاز به کانال‌های داده پرقدرت. برنامه های ناوبری خود را بررسی کنید تا ببینید آیا هر یک از آنها می توانند به صورت آفلاین کار کنند.

یک تلفن در حالت پرواز به قدری انرژی مصرف می کند که ممکن است در مدت ۱۲ ساعت فقط ۱٪ یا کمتر از باتری را از دست بدهد. در تئوری، می تواند چندین هفته کار کند و نیازی به شارژ مجدد نداشته باشد.

حتی می‌توانید آن را هوشمندانه از این روش استفاده کنید. و حالت پرواز را به طور انتخابی فعال یا غیرفعال کنید تا عملکرد خود را حفظ نمایید. اما باتری خود را به حداکثر برسانید: حالت پرواز در شب هنگام خواب روشن است، حالت پرواز هنگام پیاده‌روی خاموش است و ممکن است بخواهید تماس بگیرید یا برنامه ناوبری خود را بررسی کنید.

یک مزیت دیگر فلایت مود این است که بدون باز کردن قفل گوشی می توان آنرا روشن یا خاموش کرد. پس در مواقع اضطراری می توانید به راحتی این گزینه را غیرفعال کنید.

در نقاط کور شبکه و جاهایی که آنتن دهی وجود ندارد نیز بهتر است. از حالت پروازاستفاده کنید تا باطری شما صرف پیدا کردن سیگنال نشود. همچنین در نقاطی که سیگنال ضعیف است پیدا کردن دکل انرژی گوشی شما را به شدت مصرف می کند پس بهتر است از حالت فلایت مود در این نقاط استفاده کنید.

اتصال داده خود را تغییر دهید.

یکی از بزرگترین مصرف کننده های گوشی اتصال داده یا همان اینترنت است. کاهش سطح اتصال داده می تواند تغییر زیادی در میزان مصرف ایجاد کند. به طور مثال تغییر شبکه از ۴G به ۲G یک تفاوت مشخص در عمر باتری ایجاد خواهد کرد. سپس در بازگشت به محیط شهری می توانید شرایط شبکه خود را مجددا تنظیم کنید.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

ترفندهای دیگر

اگر بخواهید کارهای بیشتری انجام دهید:

  • بزرگترین مصرف کننده باتری دوربین است. اگر به دنبال عکسهای زیاد نیستید که هیچ اما در صورتی که می خواهید عکس های مختلف بگیرید بهتر است یک دوربین با خودتان حمل کنید.
  • صفحه نمایش های بزرگ مصرف باتری بیشتری دارند. کم کردن روشنایی صفحه از راهکارهایی است که باعث صرفه جویی عمر باتری می شود.
  • از حالت battery saver در گوشی خود استفاده کنید. تولید کننده های مختلف تنظیمات خاصی برای این قسمت ارایه کرده اند که می توانید در خانه آنها بررسی کرده و از نحوه عملکرد آن آگاه شوید.
  • حالت لرزش گوشی باعث هدر رفتن باتری شما می شود.
  • GPS قطعا باتری شما را به سرعت تخلیه می کند. اگر برای پیاده‌روی بیرون هستید و می‌دانید کجا می‌روید و به GPS نیاز ندارید، می‌توانید به صراحت آن را از تنظیمات سیستم غیرفعال کنید. اغلب در تنظیمات به عنوان “موقعیت مکانی” توصیف می شود، در صورت تمایل به استفاده از آن، به عنوان مثال هنگام پیمایش با استفاده از یک برنامه، همیشه می توانید به صورت دستی آن را دوباره روشن کنید.
  • بلوتوث در سال‌های اخیر بسیار بهبود یافته است، اما شهرت آن به عنوان یک تشنه انرژی است.
  • اسکن وای فای مقداری انرژی مصرف می کند اما به طور قابل توجهی نسبت به GPS یا استفاده از داده انرژی کارآمدتر است. در عین حال، بعید است هنگام پیاده روی در تپه ها یا گذراندن روز در صخره از آن استفاده کنید، بنابراین تا زمانی که بخواهید از آن استفاده کنید، می توان آن را در تنظیمات غیرفعال کرد.

نکته مهم:

ممکن است ندانید که تلفن شما ممکن است قادر به ارسال و دریافت پیام‌های متنی باشد، حتی اگر سیگنالی از خود نشان ندهد. پیامک ها از طریق بخشی از زیرساخت شبکه به نام Non-Access Stratum ارسال می شوند .و صفحه نمایش قدرت سیگنال این قسمت از شبکه را نشان نمی دهد. هیچ تضمینی وجود ندارد، زیرا ممکن است برای هر دو نوع سیگنال در یک نقطه سیاه شبکه قرار داشته باشید. اما اگر در شرایط اضطراری و بدون سیگنال برای تماس صوتی قرار گرفتید، ممکن است یک پیام متنی بتواند جان شما یا دیگران را نجات دهد.

راهکار دیگر نیز استفاده از پاوربانکهای معمول یا پاوربانک های خورشیدی می باشد.

**چگونه عمر باتری گوشی خود را در کوهنوردی و طبیعت افزایش دهیم؟