۱۲ نکته درباره استارت آلپی در کوهنوردی

۱۲ نکته درباره استارت آلپی در کوهنوردی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در صبح خیلی زود یا حتی نیمه شب برنامه کوهنوردی خود را شروع کرده باشید. جالب است بدانید که برای همین روش یک اصطلاح وجود دارد که در ادامه این متن به آن بیشتر می پردازیم. این همان استارت آلپی یا شروع زودهنگام در کوهنوردیست.

واژه استارت آلپی Alpine Start به شروع خیلی زود، بعضا در نیمه شب یا حتی غروب روز قبل از رسیدن به قله اشاره دارد که البته دارای حکمت خاص خود می باشد. استارت آلپی معمولا برای عدم برخورد با تاریکی شب در فرود یا گذر از قسمت های خطرناک در طول تاریکی ساعات اولیه صبح به کار برده می شود.

چرا استارت آلپی؟

به طور کلی وضعیت آب و هوای کوهستان در ساعات اولیه صبح پایدارتر است و می تواند در طول روز بدتر شود. به همین دلیل است که بهتر است صبح زودتر شروع کنید و قبل از تغییر آب و هوا به قله بروید و بازگردید.

کسانی که تجربه صعود دماوند به دفعات دارند این نکته را به خوبی درک می کنند. قاعده کلی آب و هوای قله دماوند حتی در روزهای هوای خوب هم این است که معمولا بعد از ظهر هوا بدتر می شود و در بسیاری از روزهای سال، حتی در فصل تابستان می توان شاهد رعد و برق و بارش برف در ارتفاعات این قله بود. این زمان همان موقعی است که فرد هم خسته تر بوده و به همین دلیل احتمال بروز مشکلات و حوادث هم بیشتر می شود.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

شروع زودهنگام

دلیل دیگر برای شروع زودهنگام نیز ایمنی می باشد. حرکت شبانه در زمین های ناپایدار به دلیل عدم تغییرات دمای هوا می تواند ایمن تر باشد و خطرات محیطی را کاهش دهد. با دو مثال ادامه می دهیم. در مسیر جنوبی قله خانتنگری بهتر است از قسمت پایینی مسیر بین کمپ یک و دو در تاریکی عبور کنید چرا که این بخش از مسیر در معرض بهمن های قله چاپایف قرار دارد و با طلوع خورشید، تغییرات دما باعث افزایش فزاینده خطر این بهمن ها می شود.

یک نقطه مشهور دیگر هم کوهنوردان در تاریکی از آن عبور می کنند، یخشار خمبو در مسیر صعود به قله اورست است. در اینجا هم حرکت شبانه به معنای احتمال کمتر سقوط برجهای یخی و البته ایمنی بیشتر خواهد بود.

 

دلیل دیگر استارت آلپی هم عدم جلوگیری از شلوغی و ازدحام مسیرهاست. کسانی که تجربه صعود در قلل محبوب مانند فوجی و دماوند خودمان را دارند به خوبی این نکته را درک می کنند. صعود در زمان شلوغی مسیرها با مشکلات زیادی مانند ریزش سنگ از بالا و سختی حرکت مواجه است که یک شروع زود می تواند اینها را به حداقل برساند.

و یک علت دیگر. مسیر صعود به برخی از قلل طولانی است و گاها شروع در صبح کفاف رسیدن به قله و بازگشت به کمپ یا پایان برنامه را نمی دهد. در این صورت امکان برخورد با تاریکی هوا در بازگشت وجود دارد و در این موقعیت نیز شروع آلپی می تواند کارگشا باشد.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در صبح خیلی زود یا حتی نیمه شب برنامه کوهنوردی خود را شروع کرده باشید. جالب است بدانید که برای همین روش یک اصطلاح وجود دارد که در ادامه این متن به آن بیشتر می پردازیم. این همان استارت آلپی یا شروع زودهنگام در کوهنوردیست.

نقاط ضعف استارت

شروع زودهنگام در کوهنوردی هم با نقاط ضعف و معایبی همراه است:

اگر یک مسیر را به خوبی نمی شناسید و می خواهید به تنهایی صعود کنید، از شروع زودهنگام اجتناب کنید. عاقلانه است که صبر کنید تا تیم دیگر در مسیر حرکت کند و سپس با دنبال کردن آنها به سمت قله بروید. (البته نه هر تیمی!)

سرمای صبحگاه کوهستان سرد و ناخوشایند است و می تواند باعث فشار روانی روی کوهنورد شود. از طرف دیگر در محیط های خلوت برای برخی از افراد قدری ترسناک هم می شود.

خواب آلودگی یکی از مشکلات شروع زودهنگام است و استراحت ناکافی هم تمرکز در حرکت را کم می کند.

ترفندهای جالب برای شروع آلپی موفق

خبر خوب اینکه می توانید به فن شروع زودهنگام تسلط پیدا کنید که در ادامه به مهمترین ترفندهای آن اشاره کرده ایم:

تمرین کنید

حتما در قلل آسان شروع آلپی را تمرین کنید. انجام صعودهای صبح خیلی زود در قللی که آشنا و آسان هستند به شما کمک می کند از نظر ذهنی به این فن تسلط پیدا کنید.

خواب هم قابلیت بارگیری دارد.

تحقیقات نشان داده است که خواب هم مانند غذا، قابلیت بارگیری دارد. پس زمانی که در روزهای آتی قصد یک شروع آلپی دارید، سعی کنید هر شب قدری بیشتر بخوابید. از چند شب جلوتر نیم ساعت خواب به هر شب اضافه کنید تا فشار کم خوابی در زمان صعود کاهش پیدا کند. عصر شبی هم که قصد شروع زودهنگام دارید زمان خوبی برای یک چرت است تا پیشاپیش، کسری خوابتان را جبران کرده باشید.

تغذیه مناسب

نوشیدنی های گرم و انرژی بخش می توانند برای یک شروع زودهنگام بسیار مفید باشند. یک فلاسک چای یا قهوه رقیق به خودتان ببرید و در طول مسیر بنوشید تا اثر کم خوابی حداقل شود. همین طور قبل از شروع کردن از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید. غذاهای سنگین احساس خواب آلودگی را تشدید می کنند.

لباس مناسب

یک ترفند فوق العاده برای شروع آلپی موفق، آغاز حرکت با لباس زیاد است. شروع حرکت با بدن گرم باعث از دست رفتن مقدار زیادی انرژی برای گرم کردن بدن می شود و حتی در بسیاری از موارد دست و پای شما برای مدت طولانی سرد خواهد ماند. به منظور جلوگیری از این مشکل، صعود خود را با لباس زیاد شروع کنید و موقعی که بدنتان به خوبی گرم شد، اقدام به کاهش پوشاک نمایید. یک کاپشن کوهنوردی اضافی روی لباس ها بپوشید و بعد از گرم شدن لباس کم کنید. به همین سادگی!

با گام آسان شروع کنید.

بدن ما به طور طبیعی عادت فعالیت در طول شب را ندارد و لازم است به این موضوع توجه کنید. برای جلوگیری از به هم خوردن ضربان قلب و ریتم، با سرعت آسان شروع کنید و پس از نیم ساعت میتوانید سرعت صعود را بسته به توانمندیتان افزایش دهید

جمع بندی

در پایان باید گفت که استارت آلپی یکی از مهارت های ضروری در کوهنوردی است که قابلیت یادگیری و کسب مهارت دارد و البته پیاده سازی صحیح آن می تواند به افزایش ایمنی و احتمال موفقیت در برنامه ها کمک کند. تمرین این روش کار در قلل آسان به شما کمک می کند در آن مهارت پیدا کرده و به اصولش واقف شوید.