هوازی یا بدنسازی: کدام یک برای من بهتر است؟

هوازی یا بدنسازی: کدام یک برای من بهتر است؟

همه ورزشها لذت بخش هستند و هر یک فواید خاص به خود و همینطور نتایج متفاوتی ایجاد می کنند. انتخاب بین تمرین هوازی یا بدنسازی کردن به اهداف، سلیقه و دلیلتان از تمرین بستگی دارد. در این مقاله به مقایسه این دو مقوله و برتری های هر یک نسبت به دیگری خواهیم پرداخت تا بتوانید انتخابی راحتتر داشته باشید.

هوازی یا بدنسازی برای چربی سوزی و لاغری

یکی از مهمترین دلایلی که افراد اقدام به ورزش می کنند کاهش اضافه وزن یا چربی سوزی می باشد. در همین جا باید گفت که به طور عمومی میزان چربی سوزی تحت تاثیر تمرینات هوازی مانند دویدن، کوهپیمایی یا دوچرخه سواری بیشتر است. اما یک لحظه صبر کنید. این به معنای آن نیست که تمرینات بدنسازی چربی سوزی ندارند، بلکه به طور نسبی چربی سوزی کمتری به همراه خواهند داشت.

یک جلسه نرم دوی حدودا ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از یک جلسه بدنسازی با همان فشار حسی چربی سوزی به همراه خواهد داشت اما تمرینات بدنسازی هم تاثیر زیادی در کاهش چربی و البته ساخت عضله با کیفیت ایفا می کنند.

در صورتی که به دنبال چربی سوزی یا تناسب اندام هستید بهتر است ترکیبی از هر دو نوع تمرین را در نظر بگیرید. شاید یک نسبت ۶۰ به ۴۰ برای شما مناسب باشد. یعنی در طول هفته ۳ ساعت تمرین هوازی و ۲ ساعت تمرین بدنسازی را در کنار هم قرار دهید.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

هوازی برای استقامت و بدنسازی برای قدرت

تمرینات هوازی بیش از هر چیزی روی سیستم استقامت قلبی تنفسی بدن تاثیر می گذارند و باعث می شود بدن شما بتواند به شکل با کیفیت تر و در مدت زمان بیشتری از متابولیسم هوازی خود استفاده کند.

در سوی دیگر برای بسیاری از فعالیت های روزمره یا عملکرد ورزشی به قدرت عضلانی و استقامت عضلانی نیازمند هستید که بهترین راه رسیدن به آن تمرین بدنسازی است.

انجام تمرینات استقامتی هوازی در بلندمدت می تواند روی قدرت عضلانی شما تاثیر بگذارد و حتی ممکن است این تمرینات باعث کاهش قدرت شما شود. از طرف دیگر تمرینات بدنسازی هم همین ویژگی را دارند که می تواند روی استقامت شما تاثیر بگذارد و آنرا کاهش دهد.

اینجا باید تصمیم بگیرید که برای چه چیزی تمرین می کنید. اگر یک دونده هستید قطعا تمرین بدنسازی می تواند ۱۰ درصد از تمرینات شما را تشکیل دهد اما یک ورزشکار رشته فیزیک ۸۰ تا ۹۰ درصد تمرینات بدنسازی خواهد داشت.

به بیان دیگر شما روی یک محور مختصات هستید که یک طرف آن قدرت است و یک طرف آن استقامت. راهکار رسیدن به استقامت را تمرین هوازی در نظر بگیرید و برای قدرت هم می توانید از انواع روش های بدنسازی استفاده کنید.

یک موضوع مهم دیگر که البته در عملکرد ورزشی اهمیت دارد استقامت عضلانی است که با افزایش تعداد تکرار یا ایجاد برنامه تمرینی منطبق با اهداف شما به دست می آید.

کدام یک برای سلامتی بهتر است: هوازی یا بدنسازی

ورزش هوازی اصولی در بلند مدت باعث تقویت سیستم های مرکزی بدن از جمله قلب، توسعه مویرگی و سیستم تنفسی می شود. این به معنای آن است که موتورخانه بدن شما فشار کمتری تحمل خواهد کرد. یک روتین هوازی متوسط و منطقی بدون فشار بیش از حد باعث می شود که در طول عمر فشار کمتری به این بخش ها وارد کنید که می تواند روی طول عمر تاثیر مثبتی بگذارد. از طرف دیگر انجام ورزشهای هوازی متوسط یک راهکار خوب برای مدیریت استرس به شمار می رود که می توان آنرا به شکل یک ورزش یا بازی پیاده کرد.

افزایش قدرت با استفاده از تمرین بدنسازی نیز می تواند روی تعادل بدن تاثیر بگذارد که به خصوص در سنین بالاتر جلوی سقوط و شکستگی های ناشی از آن را خواهد گرفت. به علاوه قدرت کافی برای فعالیت های روزانه تاثیر بسزایی در جلوگیری از مشکلاتی مانند زانودرد، دیسک کمر و سایر موارد این چنینی دارد.

نتیجه گیری

برای عموم مردم با اهدافی مانند کاهش وزن یا سلامتی می توان گفت که بهترین حالت استفاده از ترکیب این تمرینات به طور تقریبا مساوی با همدیگر است و راه حل آن هم سخت نیست. شما می توانید سه جلسه در هفته در باشگاه به تمرین بدنسازی بپردازید و ۲-۳ جلسه هم تمریناتی مانند دویدن یا دوچرخه سواری انجام دهید. این یک ترکیب خوب است که برای بسیاری از افراد جواب می دهد.

یک راهکار دیگر هم این است که قبل از تمرین بدنسازی خود ۲۰ دقیقه هوازی داشته باشید. در این روش هم ترکیب نسبتا خوبی برای کاهش وزن ایجاد می شود و البته بهتر هم گرم می شوید.

اما برای ورزشکاران و افزایش عملکرد ورزشی مساله فرق می کند. در اینجاست که باید فاکتورهای آمادگی جسمانی مورد نیاز در هر ورزش بررسی شده و سپس حجم و شدت تمرینات بر اساس آن تنظیم شود. به طور مثال میزان قدرت مورد نیاز برای کوهنوردی بیش از دویدن است، به بیان ساده یعنی اینکه یک کوهنورد بیش از یک دونده به تمرینات قدرتی یا بدنسازی نیاز دارد.