مقایسه کوه دماوند و اورست

مقایسه کوه دماوند و اورست

دماوند مظهر سرزمین ماست و هر ایرانی، چه کوهنورد و چه غیر کوهنورد به این کوه عشق می ورزد. در سوی دیگر هم قله اورست یا ساگارماتا به معنای مادر الهه با غرور بر بام جهان ایستاده است. مقایسه بین این دو شاید قیاس مع الفارق باشد اما خالی از لطف هم نیست. در این مقاله به مقایسه کوه دماوند و اورست با ذکر برخی نکات جالب و خواندنی خواهیم پرداخت.

ارتفاع

ارتفاع قله دماوند ۵۶۰۹ متر و ۴۰ سانتیمتر می باشد. در سوی دیگر این مقایسه هم قله اورست با ارتفاع ۸۸۴۹ متر قرار دارد. جالب است بدانید که بیس کمپ اورست ۵۳۵۰ متر ارتفاع دارد که یعنی تقریبا هم ارتفاع تپه گوگردی در نزدیکی قله دماوند است. این در حالیست که ارتفاع کمپ پایه در مسیر جنوبی دماوند تنها ۳۰۵۰ متر می باشد.

پوشاک و تجهیزات ورزشی و کوهنوردی

نکته جالب دیگر در این رابطه فشار هوا در دو قله می باشد. فشار هوا در قله دماوند تقریبا ۵۰ درصد سطح دریاهای آزاد است. این عدد در قله اورست به تنها ۳۰% سطح آبهای آزاد کاهش می یابد. این یعنی شما ۳۰% سطح دریا اکسیژن برای فعالیت های حیاتی خود در اختیار خواهید داشت.

برجستگی نسبی

برجستگی نسبی قلل قدری پیچیده است اما این تعریف احتمالا ساده ترین آن می باشد. ارتفاع نسبی یک قله نسبت به کوتاه ترین نقطه بین آن قله و قله بلندتر دیگر. میزان برجستگی قله اورست ۸۸۴۹ متر است که دلیل آن هم مشخص می باشد. هیچ قله ای بلندتر از این کوه نیست.

اما میزان برجستگی قله دماوند ۴۶۶۷ متر می باشد. این یعنی برجستگی دماوند نسبت به کوتاه ترین ارتفاع بین این کوه و یک کوه بلندتر، ۴۶۶۷ متر است. البته خبر خوب اینکه دماوند در ارتفاع نسبی از کی۲ جایگاه بالاتری دارد. برجستگی نسبی کی۲ معادل ۴۰۱۷ متر می باشد.

دسترسی

رسیدن به پای قله اورست در مقایسه با دماوند مانند یک هفت خان است. شما باید ابتدا خودتان را به کاتماندو پایتخت نپال برسانید و سپس از طریق پرواز راهی لوکلا شوید. با فرود در فرودگاه هیلاری تنزیگ در لوکلا نیز تازه سفر چند روزه شما به سوی بیس کمپ دوردست اورست آغاز می شود.

 

در سوی دیگر رسیدن به پای کوه دماوند بسیار آسان است. فقط کافیست خودتان را به جاده هراز و سپس جاده پلور به رینه برسانید. سپس با طی چند کیلومتر جاده خاکی به ابتدای مسیر جنوبی دماوند خواهید رسید.

هزینه صعود

هزینه صعود اورست و دماوند را اصولا نمی شود با یکدیگر مقایسه کرد. تنها برای رسیدن به بیس کمپ این کوه باید چندهزار دلار هزینه کنید. ارزان ترین پکیج صعود به قله اورست هم حدود ۴۰ هزار دلار آب می خورد. البته پکیج های گرانتر هم هستند که بالای صدهزار دلار هزینه بر می دارد.

در طرف دیگر هزینه صعود به دماوند در گرانترین حالت هم هیچ ربطی به اورست نخواهد داشت. کسانی که به طور شخصی صعود می کنند با هزینه بسیار کمی به قله می رسند.

آمادگی جسمانی و سختی مسیر

میزان سختی صعود به دماوند به طور نسبی زیاد نیست. اگر سابقه کوهنوردی و تمرین داشته باشید احتمالا بدون مشکل می توانید به قله صعود کنید. برای صعود در فصل تابستان نیاز به تجهیزات خاصی هم (البته باز هم به صورت نسبی) ندارید و یک کفش کوهنوردی سبک شاید مهمترین لوازم شما باشد. قدری پوشاک و … هم لازم است.

صعود به اورست اما می تواند متفاوت باشد. البته اکثر صعودکننده ها از اکسیژن کمکی استفاده می کنند اما بازهم آسان نیست. شما از نظر آمادگی جسمانی باید چند پله بالاتر از آمادگی لازم برای صعود به دماوند باشید. کسانی که قله دماوند را در فصل زمستان به راحتی صعود می کنند عموما از نظر بدنی برای صعود به قلل مرتفع ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ متری جهان آمادگی دارند.

البته شما برای صعود به قله اورست باید برخی مهارت ها مانند عبور از یخچال، کار با کرامپون، شبمانی های طولانی در ارتفاع بالا و …. را هم بیاموزید.

لوازم مورد نیاز

لیست لوازم مورد نیاز برای صعود به قله اورست بلندبالاست که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در سوی دیگر لوازم صعود به قله دماوند در فصل گرم سال شامل یک کفش کوهنوردی معمولی، بادگیر و یک دست لباس گرم و یک کیسه خواب معمولی می گردد که تفاوت زیادی با اورست دارد.

طول مسیر

طول مسیر صعود به اورست از راه نرمال آن ۲۳ کیلومتر از بیس کمپ تا قله است. البته به این مسافت باید حدود ۶۵ کیلومتر از لوکلا به بیس کمپ اورست را هم اضافه کنید. به طور کلی یعنی حدود ۹۰ کیلومتر پیمایش و کوهنوردی برای رسیدن به قله اورست در پیش خواهید داشت.

در طرف دیگر شما در مسیر جنوبی دماوند از گوسفندسرا تا قله تنها ۹ کیلومتر راه در پیش دارید. تقریبا یک دهم اورست.

میزان ارتفاع گیری از بیس کمپ تا قله

برای صعود به اورست از بیس کمپ تا قله باید حدود ۳۳۰۰ متر صعود کنید. برای صعود به دماوند از گوسفندسرا تا قله حدود ۲۶۰۰ متر ارتفاع گیری در پیش دارید. البته اگر مسیر خود را از کنار جاده آسفالته شروع کنید، این افزایش ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متر خواهد بود.

از طرف دیگر مسیر صعود به اورست دارای چهار کمپ است و در طرف دیگر صعود به دماوند شما فقط یک کمپ در مسیر دارید.

کدام یک دوست داشتنی تر هستند؟

در پایان باید گفت که قطعا کوه دماوند دوست داشتنی تر است، چون کوه ماست و نماد خانه پدریست. البته با حفظ احترام برای ساگارماتای بزرگ

(مقایسه کوه دماوند و اورست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.